اهمیت سلامت روان

سلامت روان

 آیا سلامت روان جامعه یک اولویت است؟

گستره بار بیماریهای روانی بررسی جایگاه بیماری های عصبی – روانی در بین بیماری های مختلف از نظر میزان ناتوانی که برای فرد یا جامعه ایجاد می کند، نشان می دهد که این اختلالات در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۱۳ درصد میزان ناتوانی در اثر ابتلا به این اختلالات  بر اساس معیار « سالهای زندگی با ناتوانی تعدیل شده (DALY) تشکیل می دادند و پیش بینی شده است که این نسبت تا سال ۲۰۲۰ به ۱۵ درصد برسد. در واقع از بین ده عامل اصلی ایجاد ناتوانی، پنج عامل آن مربوط به اختلالات روان پزشکی هستند. این اختلالات سردسته دلایل ناتوانی در جهان بشمار می آید و ۳۷ درصد از کل سالهای زندگی توام با سلامت به دلیل این اختلالات از دست می رود و جزو ناتوان کننده ترین بیماری ها ، محسوب می شود. مطالعه بار بیماریها در ایران نشان می دهد که بیماریهای روانی – عصبی جزء دلایل نخست سالهای سپری شده با ناتوانی است. بر اساس پژوهشی که توسط دبیرخانه تحقیقات کاربردی وزارت بهداشت سازماندهی شد، اختلالات روانی در ایران رتبه دوم بار بیماریها را پس از حوادث غیر عمدی در کشور دارد و ۱۶ درصد بار بیماریها را به خود اختصاص داده است . اختلالات مصرف مواد اپیوئیدی در مردان رتبه دوم بار بیماریها را بعد از حوادث ترافیکی کسب کرده است. در زنان نیز افسردگی بعد از بیماری های عروقی قلب بیشترین بار بیماریها را به خود اختصاص می دهد. با توجه به اهمیت مسئله، ارتقاء و بهبود کیفیت درمان­های مرتبط با سلامت روان یا درمان های اختلالات روانپزشکی از اهمیت بسزایی برخوردار است

 اختلالات روانی و بیماریهای طبی با هم در ارتباطند

کاملاً روشن است که عملکرد روانی بطور بنیادی با عملکرد فیزیکی، اجتماعی و پیش آگهی سلامتی در ارتباط است. بطور مثال افسردگی عامل خطری برای بیماریهایی مثل سرطان ها و بیماریهای قلبی است و از طرفی بیماریهای روانی مانند افسردگی و اضطراب و وابستگی به مواد در افرادی که از بیماریهای جسمی رنج می برند موجب عدم پذیرش و شکست در برنامه های درمانی بعلت رعایت نکردن اصول درمان توسط بیمار می شود.

افراد افسرده مبتلا به بیماریهای عفونی ممکن است برنامه های در مانی خود را نپذیرندو رژیم درمانی خود را رعایت نکنند که این مساله باعث مقاومت دارویی شده و عوارض جدی برسلامت عمومی جامعه بگذارد واز طرفی این افراد بیشتر مصرف کننده مراقبت های بهداشتی و درمانی هستند و هزینه مضاعفی را بر جامعه وارد می کنند.و همین طور درصد بالایی از بیماران بستری در بخش های داخلی و جراحی از مشکلات روانشناختی رنج میبرند.

 از باری که برخانواده ها تحمیل می شود نباید غفلت کرد

افراد خانواده این بیماران اغلب اولین مراقبین آنها هستند و از حمایت های فیزیکی و عاطفی گرفته تا بار سنگین هزینه های درمان و مراقبت از بیمارانشان بعهده آنهاست.

خانواده ها علاوه بر فشار و استرس بالای ناشی از مشاهده بیماری در یکی از اعضاء مورد علاقه و عزیزشان، در معرض ا نگ اجتماعی و تبعیضی هستند که بیماری روانی در اجتماع به روی آنها می گذارد. طرد شدن از طرف دوستان،بستگان و همسایگان، احساس منفک بودن و محدودیت در فعالیت های اجتماعی را با خود به همراه دارد.در اغلب موارد خانواده ها هزینه درمان بیماران روانی را متحمل می شوند و سهم دولت و سازمان های بیمه گر عمدتاً ناچیز است.

بار اقتصادی بیماریهای روانی

در کشورهای اروپایی و خصوصا امریکاسالانه ۱۴۸ میلیون دلار صرف هزینه کلیه بیماریهای روانی میشود که نیمی از آن به دلیل از دست دادن کآرایی و توانایی سازندگی بوده است.بیماری اسکیزوفرنی و آلزایمر،از بیماریهایی چون آرتریت،آسم،سرطان و نارسایی قلب و ناهنجاریهای مادرزادی قلب،دیابت،فشارخون وسکته مغزی،برای هر بیمار به طور متوسط هزینه درمانی بیشتری دارد.

 

بیماری روانی کارآیی،کاریابی وحفظ شغل را در فرد کاهش می دهد .

در بسیاری از کشور های پیشرفته دنیا ۳۵تا ۴۵ در صد غیبت از محل کار به دلیل مشکلات بهداشت روانی است.

گزارش سازمان تامین اجتماعی در مورد از کارافتادگیها نشان میدهد،بیش ترین میزان از کار افتادگی مربوط به کمسیون اعصاب و روان است که به تنهایی۳۲درصدکل افراد از کار افتاده را به خود اختصاص داده است.بررسی مراجعه کنندگان به کمسیون اعصاب و روان سازمان تامین اجتماعی شهر تهران نشان دادکه اختلال های روانپزشکی به طور معنا داری بیش از اختلال های عصب شناختی منجر به از کار افتادگی و استراحت پزشکی می شوند به طوری که اختلال های روانی مسئول ۹/۵۶درصد موارد از کارافتادگی و ۵/۸۳درصد کل مراجعان استراحت پزشکی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.