زوج درمانی

زوج درمانی

زوج درمانی

همه ما می دانیم که داشتن روابط عاشقانه صحیح ، کار بسیاری سختی می باشد. برای پایدار ماندن یک رابطه ، هر دو طرف باید تمام تلاش خود را بکنند تا از رابطه شان به خوبی محافظت و نگهداری کنند. اگر مشکلی به وجود بیاید باید فوراً برای حل آن اقدام شود تا از عوارض بعدی دیگر جلوگیری شود. واقعیت این است که امروزه با به وجود آمدن شبکه های اجتماعی ، مشکلات زوجین نیز افزایش یافته و به مراتب حفظ رابطه سخت تر شده است اما نمی توان گفت که این مشکلات از قبل وجود نداشتند بلکه این شبکه ها تنها شدت آن را بیشتر کرده اند. در برخی از موارد خود زوجین می توانند مشکل را حل کنند اما در برخی موارد دیگر نیازمند یک مشاور خوب و با تجربه هستند تا به طور تخصصی در قالب خدمات مشاوره زوج درمانی ، مشکل به وجود آمده را حل کنند. هدف نهایی روانشناس و مشاور این است که رابطه شما را به طور سالم و به دور از هر گونه مشکلی که ممکن است به وجود بیاید ، بسازد.

زوج درمانی چیست

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در این جلسات ، روانشناس متخصص با استفاده از روش های علمی ، به افراد درگیر در رابطه کمک می کند تا به طور صحیح و با نگرش درست به رابطه خود نگاه کنند و اوضاع را بهبود ببخشند. اگرچه روش های زوج درمانیِ هر روانشناس ، ممکن است با دیگری متفاوت باشد ، اما به طور کلی می توان گفت که جلسات زوج درمانی باید شامل روش های درمانی زیر باشد:

  • تمرکز کردن بر روی یک مشکل خاص (مشکل در رابطه جنسی، اعتیاد به اینترنت، صمیمیت زوجین، حسودی و …)
  • درمان هر دو زوج به همراه یکدیگر به طور مداوم و فعال
  • تمرکز کردن بر حل مسئله ، شروع به انجام تغییرات در نحوه برخورد زوجین بر یکدیگر
  • مشخص کردن پروتکل و نحوه انجام درمان

چه کسانی باید برای زوج درمانی اقدام کنند؟

زوج درمانی برای همه نوع رابطه ای مفید است: روابط زناشویی ، روابط بین دو فرهنگ متفاوت ، روابط نوجوانان و جوانان ، روابط با فاصله سنی زیاد ، روابط در مراحل نامزدی و یا عقد و غیره.

جلسات زوج درمانی می تواند یک مشکل فعلی را حل کند ، از تشدید مشکلات جلوگیری کند و یا به سادگی در یک دوره استرس زا به زوجین کمک کند که آرامش بیشتری را تجربه کنند. حوزه های متداول مورد توجه در درمان زوجین شامل مسائلی مانند پول ، فرزند آوری ، رابطه جنسی ، خیانت ، مسائل مربوط به سلامت و بهداشت ، ناباروری ، قمار ، مصرف مواد ،‌ دست به زن داشتن ، فاصله احساسی و درگیری های مکرر است. افراد مختلف ممکن است بلافاصله پس از مواجهه با مشکلات مختلف ، به طلاق فکر کنند ؛ در صورتی که بخش عمده ای از مشکلات تنها با جلسات زوج درمانی و مشاوره قابل حل هستند. علاوه بر مراجعه به روانشناس قبل از طلاق گرفتن ، زوجین میبایست جلسات مشاوره پیش از ازدواج را نیز انجام دهند. با انجام جلسات پیش از ازدواج ،‌ از یک ازدواج ناموفق جلوگیری می شود و یا با حل مشکلات بین دو نفر ، ازدواج را به بهترین شیوه ، ممکن می سازد.

چرا زوجین برای درمان دیر اقدام می کنند؟

متاسفانه بسیاری از زوجین زمانی برای دریافت درمان اقدام می کنند که آسیب های بسیاری به رابطه شان وارد شده است. به طور مخصوص زمانی که رابطه از بین رفته و پیوند عاطفی بین زوجین از دست رفته است. این موارد به دلیل عدم حل و فصل مشکلات گذشته و جمع شدن کینه و غیره اتفاق میافتد. طبق تحقیقات انجام شده یک زوج قبل از شروع کردن جلسات زوج درمانی ، حداقل ۶ سال مشکل داشتند. البته این بدین معنا نیست که زوج درمانی برای زوجین با مشکلات طولانی مدت ، اثر بخش نیست ، بلکه کمی چالش برانگیزتر و طولانی تر خواهد بود و نیاز به تعهد و تلاش هر دو طرف دارد. تصورات غلطی که در ذهن مردم شکل گرفته ، باعث می شود تا زوجین زمان شروع کردن جلسات را به تعویق بیاندازند. برخی دیگر معتقدند که جلسات زوج درمانی تنها برای مسائل و مشکلات بسیاری جدی و تاثیر گذار بر رابطه است ، مانند خیانت یا اعتیاد. برخی دیگر معتقدند رفتن به جلسات زوج درمانی آخرین تلاش افراد قبل از پایان دادن به رابطه باشد. بسیاری از مردم نیز از مزایا و منافع جلسات زوج درمانی آگاه نیستند و اطلاعی ندارند که این جلسات تا چه حدی بر رضایت مندیِ طرفین ، تاثیر گذار است.

فواید انجام زوج درمانی

به طور کلی می توان گفت زوج درمانی در کاهش پریشانی رابطه و افزایش رضایتمندی طرفین از رابطه خود ، تاثیر مثبت می گذارد. پس از انجام جلسات زوج درمانی ، افراد گزارش می دهند که احساس صمیمیت و راحتی بیشتری با همسر خود دارند و احساس امنیت در رابطه را بهتر تجربه می کنند. با ایجاد حس امنیت ، افراد خود جوش تر و پر انرژی تر می شوند و بهتر می توانند احساسات خود را بروز دهند. زمانی که در رابطه احساس امنیت لازم ایجاد می شود ، اشخاص در بقیه ابعاد زندگی نیز می توانند عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارند و اعتماد به نفس بیشتری برای انجام کارها دارند. افرادی که برای انجام جلسات زوج درمانی اقدام می کنند یاد میگیرند که چگونه باید با همسر خود برخورد کنند و برای اعتماد های لازم پایه گذاری کنند. البته زوج درمانی فواید دیگری نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره می شود:

  • درک بهتر: با انجام جلسات زوج درمانی ، ‌زوجین به درک بهتر و بالاتری از شرایط و موقعیت های یکدیگر میرسند و این موضوع برای درمانِ بهتر و سریع تر ، یک مورد الزامی است. درک متقابل افراد از یکدیگر کمک می کند تا احساسات لازم با اطمینان خاطر بیشتری بیان شود.
  • شناسایی مسائل: روانشناس خوب و متخصص می تواند به شما و رابطه تان کمک کند تا مسائلی را که به طور مکرر در رابطه شما مشکل ایجاد می کند را شناسایی و رفع کنید. مانند درگیری های متداوم ، عدم اعتماد و احساس عدم اطمینان.
  • بهبود مهارت های ارتباطی: روانشناس شما می تواند کمک کند تا شما و شریک زندگی تان به طور صحیح و درست ، نحوه ارتباط با یکدیگر را آموزش ببینید. این مسئله می تواند به شما کمک کند تا موارد مورد نیاز خود را بیان کنید و آنچه را که نیاز دارید بدون توهین و با حفظ حرمت ، به همسر خود انتقال دهید.
  • حل تعارضات: روانشناس شما ، می تواند به شما آموزش دهد تا نحوه صحیح حل مشکلاتی که ممکن از برای یک زوج ، پیش بیاید را یاد بگیرید و آنها را حل کنید.
  • بهبود رضایت از رابطه : انجام جلسات زوج درمانی به بهبود کیفیت کلی رابطه ، کمک شایانی می کند ؛ به طوری که هم شما و هم شریک زندگی تان سطح رضایت لازم را داشته باشید.

مشاوره زوج درمانی چقدر موثر است؟

به گزارش انجمن روانشناسان ، انجام روش های زوج درمانی تا حدود ۷۵ درصد به طور کامل موفقیت آمیز است. این نتایج با استفاده از پرسش نامه ها و تحقیقات میدانی به دست آمده اند که میزان بالایی از موفقیت را نشان می دهند. پس از انجام زوج درمانی و مصاحبه با زوجین ،‌ گزارش شده است که میزان پریشانی و نوسان در رابطه به طور چشمگیری کاهش داشته است. این نتایج حتی تا دو سال بعد نیز بررسی شده اند و تداوم جلسات زوج درمانی را تا سال ها بعد ، اثبات می کند.

چگونه احتمال موفقیت مشاوره را افزایش دهیم؟

نتایج مثبت در جلسات زوج درمانی ، زمانی رخ می دهد که هر دو شریک زندگی ، تمایل خود را به مهارت هایی مانند آگاهی از خود و همسر و پذیرش عاطفی یکدیگر نشان دهند. همچنین باید توجه داشت که مهارت های ارتباطی و نحوه استفاده از آنها در رابطه نیز ضروری هستند. بسیاری از افراد اهمیت استفاده از کلمات و صحبت های محبت آمیز را درک نمی کنند ؛ با آموختن این مهارت ها و در طول زمان ، تشویق به استفاده از آنها می شوند. یکی دیگر از ویژگی های زوج های موفق این است که همدیگر را به چشم رقیب نمی بینند بلکه به عنوان اعضای یک تیم به رابطه شان نگاه می کنند. این افراد در جهت بهبود رضایت طرف مقابل تلاش می کنند. طرز نگاه هم تیمی بودن ،‌باعث می شود تا همکاری بین زوجین افزایش یابد و تمایل افراد برای آسیب رساندن به یکدیگر را کاهش می دهد. توانایی ایجاد حس همدلی و همکاری در بین زوجین یک مسئله مهم در جلسات زوج درمانی می باشد. در این قسمت از روند درمان ، توانایی افراد برای شفقت و بخششِ شخص دیگر ، بالا می رود و زوجین به درک بهتری از موقعیت های یکدیگر می رسند. به طور کلی شرط اول موفقیت آمیز بودن زوج درمانی ، میزان تمایل هر دو طرف رابطه است. زوجین می توانند با ایجاد تغییرات مثبت ، روند درمان را به خوبی طی کنند و با هدایت روانشناس خوب و کاربلد ، جلسات مشاوره خود را به خوبی به اتمام برسانند.

همچنین در نظر داشته باشید که زوجین با داشتن مکالمه در مورد موضوعات جدی و مهم می توانند بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند و با بیان کردن احساسات خود می توانند از بروز بخشی از مشکلات جلوگیری کنند. البته نحوه صحیح ابراز احساسات ، آموختنی است و باید توسط روانشناس خوب و کاربلد به شما آموزش داده شود. همچنین به محض رخ دادن حوادث و اتفاقاتی که ممکن است کوچک ترین آسیب و ضربه ای به رابطه شما وارد کند باید در اولین فرصت به روانشناس متخصص مراجعه نمایید تا به طور اصولی و از ریشه مشکل به وجود آمده را حل کند و جای هیچ گونه نگرانی باقی نماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید