مشاوره انگیزشی

      هیچ دیدگاهی برای مشاوره انگیزشی ثبت نشده
مشاوره انگیزشی

مشاوره انگیزشی انگیزشی

برای انگیزه و مشاوره انگیزشی زندگی در کتاب‌های مختلف و توسط اساتید مختلف تعاریف متفاوتی دیده‌ام. خیلی ها گمان می کنند که انگیزه یعنی من انرژی داشته باشم تا به اهدافم برسم. نظر شما چیست ؟؟

باید بگویم که این تعریف تعریف غلطی نیست، اما تعریف کاملی هم از انگیزه نمی باشد‌.

کامل ترین تعریف انگیزش را در کتاب روانشناسی هیلگارد جلد دوم که می گفت انگیزه: عامل به وجود آورنده، متوقف کننده و استمرار دهنده هر عمل و رفع و رفتاری است که از انسان سر میزند.یعنی تمامی رفتارهای هدف گرایی من تحت تاثیر انگیزه های درونی و بیرونی من می باشد.

اهمیت مشاوره انگیزشی زندگی :

بنابراین شما اگر می خواهید رتبه برتر کنکور شوید باید روی فاکتور انگیزه تان کار کنید و برای حفظ انگیزه از مشاوره انگیزشی زندگی کمک بگیرید.
اگر می خواهید سیگار و اعتیاد را کنار بگذارید نیز؛ باید از مشاوره انگیزشی هم استفاده کنید. حتما می پرسید چه ربطی دارد ؟؟؟ به تعریف فوق برگردید.

عامل به وجود آورنده: اگر شما تصمیم می گیرید که تحصیلات تان را ادامه بدهید و یا کسب و کار دیگری به راه بیندازید و یا همچنین تصمیم به ازدواج می گیرید همه و همه تحت انگیزه های درونی و بیرونی شما می باشد.

 

عامل استمرار دهنده:

بسیاری از افراد می‌گویند ما شروع کننده خوبی هستیم اما ادامه‌دهنده خوبی نیستیم. به نظر شما چرا چنین اتفاقی می افتد؟

همان انسانی که قبلاً سرشار از انگیزه بوده و برای رسیدن به اهدافش سر از پا نمی شناخته الان هیچ گونه انرژی و انگیزه ای ندارد تا در مسیر اهداف تلاش کند… چه اتفاقی برای وی رخ داده است؟

پاسخ اینجاست چون یکی از ویژگی‌های انگیزه این است که در طول زمان تغییر می‌کند و نوسان می یابد، وی نتوانسته به اهدافش برسد اما اما راه چاره چیست؟؟؟ ما نیز باید با انگیزه های مان بالا و پایین برویم؟؟ گاه در قله و گاه در دره باشیم؟

-کمک گرفتن از یک مربی انگیزشی زندگی در حفظ انگیزه به شما کمک زیادی می کند.

عامل متوقف کننده رفتار:

همه ما عادات و و یا حتی اعتیاد هایی داریم که برای ما ناخوشایند است و دوست داریم آنها را ترک کنیم. گفتیم که متوقف کردن رفتار نیز تحت تاثیر انگیزه است .
مثلاً اگر انسان بخواهد اعتیاد به اینترنت را از بین ببرد تنها راه چاره و عوامل کمک کننده اش این است که انگیزه اش را بالا ببرد.آنقدر که مصمم به شود رفتار نامطلوب و عادت ناپسند خودش را ترک کند.

قطعاً کمک گرفتن از مشاوره انگیزشی زندگی به سهولت و قطعیت به پایان رساندن این کار کمک شایانی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.