کنترل خشم و عصبانیت

کنترل خشم

کنترل خشم و عصبانیت

اکثر ما انسان ها در کنترل خشم و عصیانیت با  فشار روانی در زندگی روزمره خود رو به رو  هستیم ، گاهی اوقات عصبانیت ، پاسخی به فشار های روانی جامعه ای است که به سرعت در حال تغییر می باشد .احساس ناتوانی ، نگرانی و عجز در براب این فشار های روانی مشاهده می شود و عصبانیت ، اعتراضی علیه شرایط می تواند باشد .

آیا عصیانیت بهترین پاسخ است ؟

طبق نظر دکتر روانشناس  ، عصبانیت روابط خانوادگی و شغلی و … را به خطر می اندازد و این پاسخ در موقعیت های مختلف ، خشونت و وقاحت را رواج می دهد و  همچنین موجب افزایش فاصله بین افراد می شود و این در حالی است که انسان ها نیاز به احساس نزدیکی و امنیت دارند  اگر بخواهیم در مدیریت و کم کردن تاثیرات منفی عصبانیت بر زندگی خود درست عمل کنیم ابتدا باید تعریفی از عصبانیت را بیان کنیم.

 

عصبانیت چیست ؟

عصبانیت به عنوان یک هیجان می باشد . احساس های انسان ها محصول ادراک هر فرد از وقایع می باشد نه محصول رویداد های بیرونی . به عبارت دیگر ، هیجانات پیامد باور هایتان هستند .

آیا عصبانیت هیجان بدی است ؟

هیجان خوب و بد وجود ندارد بر این اساس بعضی از هیجان ها خوشایندند و برخی نا خوشایند ، ولی بد با نا خوشایند فرق دارد  . به جای آن که هیجانات را خوب یا بد بدانید ، بهتر است آن را به سازنده و مفید که جوابگوی شرایط و غیر سازنده و بی فایده صرفا در جهت اجرای برنامه خود تقسیم کنید . عصبایت از حالت های طبیعی انسان می باشد و فوایدی را به همراه دارد زیرا که به عنوان ابزار هشدار عمل می کند . عصبانیت به فرد می گوید که یک جای کار ایراد دارد و باید به چیزی در درون و در رابطه با طرف مقابل توجه شود .

 

آشنایی با عصبانیت ، خشم و پرخاشگری :

افراد برای کنترل خشم وعصبانیت خود باید نسبت به برخی از مسائل آگاهی یابند که در این جا به تعریف هر کدام از آن ها می پردازیم . عصبانیت احساس طبیعی می باشد و هر انسانی به ویژه وقتی با تهدید رو به رو می شود و یا می رنجد ، عصبانی می شود . عصبانیت درجاتی دارد و خشم به عنوان شدید ترین حد عصبانیت است . پرخاشگری هم زمانی اتفاق می افتد که عصبانیت به عمل یا رفتاری مضر یا آسیب رسان تبدیل شود وقتی عصبانیت به خشم یا پرخاشگری تبدیل شود ، خطر خشونت به بالاترین حد می رسد .

 

چگونه عصبانی می شویم  ؟

کنترل خشم و عصبانیت طبق نظر روانشناس خوب کلینیک روانشناسی انتخاب نو ، عصبانیت مثل سایر هیجان ها ، معلول باور ها و حرف هایی هست که به خودتان می زنید . همیشه نمی توان وقایع را انتخاب کرد اما می توانید نظرتان را در مورد وقایع انتخاب کنید . در جلسات مشاوره و یادگیری مهارت های کنترل عصبانیت می توانند این موهبت را در خود پرورش دهند . حق انتخاب باور ها و افکار سخت ترین رابطه ها را بهبود می بخشد . برای آن که افکار ها و باور ها را انتخاب کنید باید بر آن ها واقف شد و این کار دشواری می باشد زیرا که گاه بدون این که خودمان بدانیم در حال فکر کردن هستیم . مشاور روانشناس کلینیک مشاوره با استفاده از تمرین هایی می تواند به افراد در جهت افزایش انتخاب فکر و باور ها کمک کند . برخی از فکر ها موجب عصبانیت می شوند که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم :

غیر منصفانه در نظر گرفتن وقایع :  فرد اتفاق ها و وقایع زندگی روز مره را غیر منصفانه و ناعادلانه می بیند و این خود باعث می شود که فرد به مرحله ای از عصبانیت وارد شود .

فاجعه سازی : یا افتضاح سازی که وقایع زندگی را وحشتناک و هولناک می داند  و فرد این عقیده را دارد که توان تحمل کردنش را ندارد .

توقع : از دیگران متوقع می شود و با خود باید ها و نباید هایی را تعیین می کند و درگیر مطلق اندیشی می شود .

سرزنش : شخص یا واقعه ای که به نظر فرد غیر منصفانه و زیانبار است سرزنش می کند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.