گروه درمانی

      هیچ دیدگاهی برای گروه درمانی ثبت نشده
گروه درمانی

گروه درمانی

 برخی از ساختار های درمانی هستند که به شکل موثرتری عمل می کنند که گروه درمانی از این موارد است . گروه درمانی می تواند راه و رسم موثر تر کنار آمدن با مشکلات روانی را یاد بدهد ، چون بسیاری از مشکلات روانی ، در چهار چوب روابط میان فردی و تجربه های گروهی درون خانواده ، ازدواج و زندگی زناشویی ، همسالان ، گروه های اجتماعی و کاری و … شکل می گیرند و با در نظر گرفتن این گروه های مهم ، درمان موفق تر خواهد شد . بهترین گروه درمانی در تهران انواع مختلفی دارد و از شیوه های درمانی روان پویایی ، رفتار درمانی ، شناخت درمانی و … استفاده می شود به عبارتی گروه درمانی خوب مقبولیت گسترده ای دارد و در آن از عوامل درمانی درون گروه ، تعاملات سازنده بین اعضا و مداخلات بهترین روانشناس برای تغییر احساسات ، افکار و رفتار های غیر انطباقی افراد دچار ناراحتی هیجانی استفاده می شود.

روان درمانی گروهی چیست ؟

روان درمانی گروهی روشی است که در آن یک روانشناسخوب حرفه ای تعدادی از اعضا را انتخاب کرده و گروهی را تشکیل می دهد و اعضا را در جهت دستیابی حداکثر به اهداف هر یک از افراد گروه و خود گروه رهبری می کند . از برخی ویژگی های موجود در گروه ها مانند حمایت متقابل می توان در جهت تسکین درد روانی و فراهم کردن حمایت افراد همتراز برای رفع انزوایی استفاده کرد که بسیاری از افرادی که به مرکز مشاوره مراجعه می کنند آن را تجربه می کنند . از این رو می توان گفت که گروه درمانی محیط مطلوبی برای رد و بدل کردن اطلاعات صحیح در مورد یک اختلال مشترک اعضای گروه هستند . گروه درمانی در بیماری های طبی ، سوء مصرف و اختلال های روانی شدید پایدار و مزمن از جمله اسکیزوفرنیا و اختلال های عاطفی عمده بسیار نتیجه بخش است . در حالت کلی می توان گفت که روان درمانی گروهی درمانی است که در آن افرادی دچار ناراحتی های هیجانی که به دقت انتخاب شده اند ، تحت هدایت متخصص روانشناس در مرکز روانشناسی شرکت می کنند و برای اصلاح شخصیت خود به یکدیگر کمک می کنند . مشاور روانشناس در جلسات گروه درمانی با استفاده از انواع ترفند های فنی و مفاهیم نظری ، تعامل اعضای گروه را در جهتی هدایت می کند که به اصلاح بینجامد .

مزیت های شرکت در جلسات گروه درمانی کلینیک روانشناسی انتخاب نو چیست ؟

بیشتر شبیه واقعیت روزمره است :

درمانگر فرد را در حال تعامل با دیگران می بیند نه این که فقط حرف های او را بشنود و احتمالا تصویری سوگیرانه یا تحریف آلود از او به دست می آورد . افراد در گروه درمانی اطلاعات بیشتری در مورد رسم معمول خود در کنار آمدن با دیگران می دهد .

انزوای اجتماعی را کم می کند :

فرد با گوش دادن به حرف دیگران می فهمد که فقط او در این وضعیت نیست ، بنابراین احساس انزوا و کمرویی را کنار می گذارد .

حمایت و دلسوزی دیگران را بیشتر احساس می کند :

انسجام گروه یعنی حس ما بودن ، اعتماد را افزایش می دهد ، وقتی غربیه ها فرد را می پذیرند و پشت گرمی او بیشتر می شود ، خود پذیری فرد هم افزایش می یابد .

تقلید سبک های موفق کنار آمدن :

اعضای جدید گروه می توانند اعضای قدیمی تر و مهارت های انطباقی موفقیت آمیزشان را مشاهده کنند .

تبادل احساس بیشتر از طریق بازخورد :

وضعیت گروهی ، ابراز احساسات مثبت و منفی نسبت به اعضای گروه را می طلبند که محبت ، ناکامی ، گریه یا خشم را بر می انگیزند ، به این ترتیب ، فرد از پاسخ دیگران یاد می گیرد که بر خلاف ترس و تصورش ، ابراز عاطفه ی شدید ، به هیچ کس آسیب نمی رساند .

افزایش عزت نفس از طریق کمک به دیگران :

فرد فرصت می یابد به دیگران متقابلا کمک کند ، با دیگران همدلی کند ، با دیگران گرم باشد و آنان را بپذیرد ، مورد حمایت قرار دهد و خالص باشد و از این رهگذر ، بیشتر احساس ارزشمندی کند .

بینش بیشتر :

فرد با فهم انگیزه ها و رفتار انسانی در خودش و دیگران ، بیشتر مانوس می شود. به عبارتی فرد از علائم رفتار غیر انطباقی خود با خبر می شود . درمانگران به دو نوع بصیرت قایل هستند : ۱) بصیرت عقلانی : دانش و آگاهی بدون هیچ گونه تغییر در رفتار غیر انطباقی . ۲) بصیرت هیجانی : آگاهی و فهمی که به تغییرات مثبتی در شخصیت و رفتار بینجامد .

تجربه خانوادگی اصلاحگر :

گروه ، خانواده اصلی برخی اعضا را باز می آفریند ، اعضایی که می تواند تعارض های ریشه ای خود را از طریق تعامل با گروه به لحاظ روانشناختی حل و فصل نمایند مانند تعارض هایی نظیر خشم به والدین .

الهام بخشی :

فرایند ایجاد احساس خوش بینی در اعضای گروه ، توانایی پی بردن به این که فرد می تواند بر مشکلات غلبه کند که امید بخشی هم می توان گفت .

تفسیر :

درمانگر معنا یا اهمیت مقاومت ، دفاع ها و نماد های فرد را جمع بندی می کند و از این راه فرد به یک چهر چوب شناختی می رسد که در قالب آن فرد به دلایل رفتار های خود پی می برد .

در روان درمانی گروهی و بسیاری از انواع گروه درمانی های دیگر در کلینیک مشاوره  افراد می توانند به نتایج مناسبی دست پیدا کنند و نسبت به بسیاری از تعارض ها و مشکلات رفتاری و اختلال های روانی فردی و اختلاف خانواگی و … بصیرت پیدا کرده و آن ها را به بهترین شکل و با پاسخ هیجانی مناسب حل کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.